20-04-2021

List od Gołdy Tencer

Drodzy Koledzy, Drodzy Przyjaciele,

Bardzo serdecznie dziękuję Teatrom, Dyrektorom, Aktorom i Realizatorom za włączenie się do Ogólnopolskiej Akcji Teatralnej „Pamiętamy”, która jest wyrazem naszej czci wobec bohaterskich bojowników Powstania w Getcie Warszawskim.

Kiedy pisałam do Państwa z zaproszeniem, nie myślałam, że będzie nas aż tylu. To ważne, że są sytuacje, w których możemy pokazać naszą jedność, to, że jesteśmy wspólnotą. Teatr jest ciągle tą przestrzenią, w której możemy łączyć, rozmawiać, uświadamiać, zszywać rozerwane, ale też ocalać.
Powstańcy warszawskiego getta wyszli przeciwko nazistowskiemu okupantowi, żeby ocalić swoje człowieczeństwo, swoją godność i te wszystkie wartości, jakie sukcesywnie im odbierano, niszczono, jakimi gardzono, które upokarzano. W tej całej beznadziei nie stracili ducha. Podobnie jak ci, którzy usiłowali los swój i swoich współobywateli zapisać, raz to oddając dojmujący realizm, raz ubierając w metaforę. Przecież mieli świadomość, że być może zostaną po nich jedynie słowa, te słowa.


Stał człowiek na skrzyżowaniu

O świcie, drżąc jak liść…

i patrzył… patrzył w niebo –

i nie wiedział, dokąd iść…

- pisał w wierszu Władysław Szlengel.

Jestem głęboko przekonana, że akcje taka jak ta, w której Państwo wzięli udział wspólnie z Teatrem Żydowskim i z tyloma innymi teatrami całej Polski, pokazują drogę – my, artyści, ludzie Teatru jesteśmy odpowiedzialni za społeczeństwo, jego świadomość historii, znajomość przeszłości, świadomość wielu kontekstów i szerokich perspektyw.

To wzruszające, że w czasie głębokiej polaryzacji społeczeństwa, nie tylko w Polsce, ciągle jeszcze sztuka, przecież dryfująca jakby na obrzeżach życia, często nie uczestnicząca w tzw. mainstreamie, tworzona zespołowo albo w ciszy i samotni artystycznych pracowni, bo przecież nie tylko ta, która u swojego źródła ma Teatr, ma siłę do odgrywania istotnej roli, siłę ocalania i łączenia.

Chciałabym, aby ta akcja nie kończyła się wraz z emisją tak wspaniale przez Państwa zinterpretowanych wierszy, ale aby na stałe wpisała się w nasz kalendarz.

Chciałabym, abyśmy pozostali ze sobą w kontakcie, przyjaźni i twórczej współpracy także w ciągu całego roku.

Jeżeli mogę w czymś pomóc, w coś się włączyć, pozostaję do dyspozycji.

Raz jeszcze dziękuję i przesyłam najlepsze życzenia,
Gołda Tencer

Kontakt

Kujawsko-Pomorski Teatr
Muzyczny w Toruniu

Biuro Obsługi Widza
ul. Żeglarska 8, 87-100 Toruń
tel./fax 56 678 75 18
Godziny pracy biura: 8:00-16:00
NIP: 956-23-05-867

Godziny otwarcia kasy biletowej:

Poniedziałek – Piątek: 8:00-16:00
W weekendy kasa czynna na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacja biletów:
tel. 56 678 75 18, 512 982 813

Rezerwacja biletów dla grup zorganizowanych:
tel. 512 983 022

O teatrze

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny powstał w 2014 roku i jest jedną z najmłodszych instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Jego siedziba mieści się w Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8. Teatr kieruje swoją ofertę do widzów w każdym wieku. Dlatego prezentuje zarówno musicale, jak i spektakle komediowe, rodzinne, koncerty jazzowe, czy piosenkę aktorską. Jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy w teatrze szukają zarówno chwil refleksji, jak i rozrywki na wysokim poziomie.

Zobacz więcej
Logotypy dofinansowania
logo BIP

Kontakt

Kujawsko-Pomorski Teatr
Muzyczny w Toruniu

Biuro Obsługi Widza
ul. Żeglarska 8, 87-100 Toruń
tel./fax 56 678 75 18
Godziny pracy biura: 8.00-16.00
NIP: 956-23-05-867

Godziny otwarcia kasy biletowej:
Poniedziałek – Piątek: 10.00-16.00
W weekendy kasa czynna na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacja biletów:
tel. 56 678 75 18, 512 982 813

Rezerwacja biletów dla grup zorganizowanych:
tel. 512 983 022

Zobacz więcej
Przewiń do góry