AKTUALNOŚCI

Prace wykończeniowe

Zbliżają się do ukończenia prace remontowe w piwnicach Kamienicy Dąmbskich. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu renowacja stropu i ścian ogranicza się do oczyszczenia i osuszenia cegieł. Po remoncie część piwnic pełniła będzie nowe funkcje. Swoje miejsce znajdzie w nich teatralna kawiarnia.

Postęp prac budowlanych

Opis stanu obecnego warto rozpocząć od opisu ukończonej elewacji. Można już w pełni podziwiać efekty firmy konserwatorskiej, która w optymalnym stopniu starała się odtworzyć i ochronić barokową elewację Pałacu. Elewacja pokryta jest bogatymi stiukowymi ornamentami roślinnymi. To jeden z nielicznych przykładów toruńskiego typu zdobnictwa barokowego.

Kontynuacją zmiany fasady budynku była wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Unikalny kolor stolarki idealnie dopasowany do elewacji zewnętrznej został starannie dobrany przez nadzorujący zespół konserwatorski. Jest to jeden z elementów termomodernizacji budynku.
W przypadku obiektu zabytkowego jakim jest Pałac Dąmbskich, prace ociepleniowe nie są łatwym zagadnieniem. Obiekty zabytkowe nie mogą być termomodernizowane przez ściany od zewnątrz, izolowanie od wewnątrz również jest bardzo trudne i rzadko stosowane. W Pałacu Dąmbskich do prac termomodernizacyjnych zaliczamy izolację dachu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki wymianie okien i drzwi na nowe budynek nie tylko zyska estetyczny wymiar, ale również zmniejszy się energochłonność, co z kolei przełoży się na niższe koszty użytkowania obiektu oraz wyższy komfort.

Prace termomodernizacyjne dachu polegają na ociepleniu dachu warstwą 25 cm wełny oraz zabudowie płytami gipsowo-kartonowymi i obecnie dobiegają końca. To istotna część prac budowlanych, ponieważ dach budynku jest jednocześnie stropem dla sceny widowiskowe, co powoduje konieczność zapewnienia właściwej akustyki. Trwają również prace wykończeniowe części przeznaczonej na pomieszczenia socjalne oraz serwerownię na III piętrze.

Na II piętrze, w sali prób, która znajduje się pod widownią, ukończono zabudowę obniżonego o 40 cm sufitu. Ważnym elementem remontu siedziby Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu było przeniesienie Sceny Głównej na III piętro budynku. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania konieczna była modernizacja stropu nad drugim piętrem, który nie miał odpowiedniej nośności, aby utrzymać widownię. Strop został wzmocniony belkami stalowymi, na których leży płyta żelbetowa. Dobiegają końca prace wykończeniowe pozostałych pomieszczeń zlokalizowanych na II piętrze m.in. garderoby, magazynu i łazienek.

Głównym pomieszczeniem na I piętrze jest Sala Reprezentacyjna. Zakończone już zostały najbardziej czasochłonne prace renowacyjne zdobień, trwają ostateczne prace wykończeniowe ścian i sufitu. Takie same prace czeka klatka schodowa oraz przejście do Oficyny.
Na parterze kamienicy w Sali Głównej w trakcie renowacji sufitu odkryto ozdobne malowidła na belkach stropowych, ukryte w pod warstwą ciemnej farby. Trwa ustalanie z jakiego okresu pochodzą rysunki oraz w jaki sposób należy dokonać ich restauracji.

Trwają przygotowania do zamontowania specjalnie konstruowanej na potrzeby Teatru windy. Winda jest zaprojektowana z myślą o ułatwieniu dostępu osobom niepełnosprawnym, a jednocześnie służyła będzie ekipie realizacyjnej Teatru w trakcie przygotowywania scenografii.
W całym budynku rozprowadzone są przewody wentylacyjne oraz ciepłownicze. Pałac jest już ogrzewany i jednocześnie osuszany dzięki zastosowanemu systemowi rekuperacji. Zastosowanie takie rozwiązania pozwoli na wykorzystanie wytwarzanego w pomieszczeniu ciepła do ogrzewania pomieszczeń w systemie tzw. ,,odzysku’’, a jednocześnie zmniejsza wilgotność obiektu.

 

Zdjęcia z placu budowy

10.12.2018

Prace konserwatorskie w Sali Złotej dobiegają końca. Można już podziwiać odrestaurowane zdobienia na suficie oraz ścianach, w najbliższym czasie zostaną zregenerowane również podłogi.
W sali warsztatowej znajdującej się nad Salą Złotą zostały położone tynki oraz zabudowano elementy konstrukcyjne znajdujące się pod sufitem.
W oficynie na wszystkich piętrach ciągi komunikacyjne są już gotowe pod prace wykończeniowe.
Na zewnątrz budynku od strony dziedzińca trwają prace związane z odnawianiem elewacji Pałacu Dąmbskich oraz oficyny.

 

Wykonawca inwestycji
w Kinoteatrze Grunwald wybrany!

11.10.2018 r.

W dniu dzisiejszym został wybrany wykonawca prac remontowo-budowlanych, które niebawem rozpoczną się w dawnym Kinoteatrze Grunwald.
Po przebudowie budynek pomieści Scenę Główną Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego.
Więcej na stronie: kujawsko-pomorskie.pl

 

Demontaż rusztowań przy ul. Żeglarskiej 8

10.10.2018 r.

Kończą się prace renowacyjne związane z elewacją Pałacu Dąmbskich.
Z fasady w dniu dzisiejszym demontowane jest rusztowanie. Odrestaurowane oblicze siedziby Teatru Muzycznego można oglądać od dziś w całej okazałości.

Kinoteatr Grunwald

3.10.2018 r.

O postępach prac remontowych w Kinoteatrze Grunwald i inwestycjach z funduszy unijnych w ramach RPO, piszą dzisiejsze Nowości Toruńskie: kliknij tutaj.

Zdjęcia z placu budowy

28.09.2018 r.


Postęp prac remontowych

19.09.2018 r.

W chwili obecnej prace remontowe w Pałacu Dąmbskich toczą się jednocześnie na wielu płaszczyznach.
W Sali Kameralnej zakończono własnie wylewanie stropu pod antresolę, na której znajdzie się cześć widowni. Jej przestrzeń ponownie spowita jest labiryntem rusztowań. Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem przeciwogniowym dachu przyszłej sali, a od przyszłego tygodnia będą prowadzone prace zabezpieczające jego konstrukcję stalową. Następnie wewnętrzna cześć dachu zostanie docieplona, co pozwoli na rozpoczęcie prac wykończeniowych. Z początkiem października rozpoczną się również prace renowacyjne nad zewnętrzną powierzchnią dachu.
W oficynie prowadzone są ostatnie prace instalacyjne. Wielkimi krokami zbliża się termin wykonania wylewek betonowych pod posadzki i docieplenia budynku.
W Sali Złotej cały czas trwają prace renowacyjne (co widać na załączonych zdjęciach) mające na celu przywrócić jej dawną świetność.

Sala kameralna

29.08.2018 r.

W dniu dzisiejszym prezentujemy kolejne zdjęcia przedstawiające relację z budowy.
Na zdjęciach możemy zobaczyć między innymi Salę kameralną w całej okazałości. Po wyburzeniu ostatniej ściany działowej widać już zarys całej powierzchni, która będzie przeznaczona na scenę i miejsca dla widzów. W oficynie natomiast praktycznie każde pomieszczenie gotowe jest do prac wykończeniowych. Obecnie prowadzone są również prace konserwatorskie w Sali Złotej Pałacu Dąmbskich.

Grafika europejskiego formatu

17.08.2018 r.

Wzorem dobrych praktyk stosowanych powszechnie na zachodzie oraz mając na uwadze dbałość o wizerunek teatru i zabytkowy charakter zespołu staromiejskiego, Teatr Muzyczny postawił na niecodzienne rozwiązanie – estetyczną formę prezentacji budynku będącego w gruntownej przebudowie.

W dniu 17 sierpnia rusztowanie okalające elewację Pałacu Dąmbskich pokryła wielkoformatowa grafika, do złudzenia przypominająca oryginalną fasadę remontowanej kamienicy. Grafika jest wpasowana niemal jeden do jednego w bryłę budynku. Obecnie fasada budynku jest w trakcie gruntownej renowacji konserwatorskiej i pozostanie zasłonięta do czasu ukończenia prac remontowych elewacji.

Wielkoformatowa grafika ma również charakter promocyjny. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji informacja o przebudowie i planach rozwoju teatru ma szansę dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców.

Prace konstrukcyjne na podaszu

10.08.2018 r.

Na najwyższej kondygnacji Pałacu Dąmbskich trwają obecnie prace mające na celu między innymi wzmocnić konstrukcję dachu. Na widocznych poniżej zdjęciach możemy zobaczyć również stolarkę okienną czekającą obecnie na montaż. W poszczególnych pomieszczeniach przyległych do budynku oficyny jak i w samej oficynie pojawiają się kolejne otynkowane powierzchnie.

Sala kameralna nabiera kształtu

02.08.2018 r.

W dniu dzisiejszym prezentujemy kolejną fotorelację z placu budowy. Obecnie prace remontowe wkraczają w kluczową fazę. Główne prace konstrukcyjne są na końcowym etapie, a w oficynie przyległej do Pałacu Dąmbskich pojawiły się już pierwsze tynki. Na chwilę obecną cały obiekt spowity jest rusztowaniami, ale wśród nich wyłania się już kubatura sali kameralnej, która będzie zwieńczona efektownie wyglądającym i nadającym jej niepowtarzalnego klimatu spadzistym dachem.

Konferencja prasowa w Pałacu Dąmbskich

24.07.2018 r.
W środę 24 lipca 2018 roku odbyła się konferencja prasowa poświęcona postępowi prac związanych z przebudową Pałacu Dąmbskich w Toruniu. Zaawansowane prace remontowe zabytkowego obiektu, w którym docelowo mieścić się będzie sala kameralna Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego, były okazją do przedstawienia ich postępu szerszemu gronu odbiorców.

więcej…

W Pałacu Dąmbskich praca wre

23.03.2018 r. 
W pałacu w dalszym ciągu trwają prace rozbiórkowe przy stropach nad drugim i trzecim piętrem. W piwnicy pałacu, zgodnie z poleceniem konserwatora, wszystkie zabytkowe mury zostały już odkryte. W oficynie zostały zakończone roboty murowe tj. wzniesiono nowe ścianki działowe, nowa klatka schodowa nabiera kształtów, natomiast w miejscu starej trwają prace konstrukcyjne stropu nad parterem.

Wieści z budowy

16.03.2018 r.
Obecnie trwają prace na III piętrze i poddaszu pałacu oraz w oficynie.

W oficynie nowa żelbetowa klatka schodowa nabiera kształtów. W miejscu dawnej klatki schodowej wylano strop na wysokości parteru. Zakładane są nowe instalacje sanitarne i elektryczne.  W pałacu na III piętrze i poddaszu demontowany jest strop żelbetowy. Zastąpi go wzmocniony  strop wykonany w nowoczesnej technologii.   W piwnicy pałacu nadal trwają prace związane z wykonywaniem „odkrywek” dla konserwatorów, jak również roboty w węźle sanitarnym. Na przyszły tydzień planuje się wykonanie podbudowy betonowej natomiast za ok. dwa tygodnie firmy konserwatorskie rozpoczną tam prace renowacyjne.

Ponadto, w piwnicy pałacu trwają prace archeologiczne po odkryciu średniowiecznej studni. Nie ma jej na żadnych istniejących planach pałacu. Dlatego też prace budowlane w tej części piwnicy zostały wstrzymane  do czasu przebadania znaleziska.

Konserwatorzy zabytków na budowie

09.03.2018 r.
Obecnie prace remontowo-konserwatorskie skupiają się głównie w oficynie pałacu oraz piwnicy. W oficynie zmieniany jest układ funkcyjny przestrzeni  tak, aby był przystosowany do użytku administracyjno-socjalnego. Przeniesiona też zostaje klatka schodowa w oficynie. W miejscu obecnej znajdzie się szyb windy, której do tej pory w budynku brakowało. W części głównej pałacu trwają prace mające na celu wzmocnienie stropów pomiędzy kondygnacjami II oraz III piętra na potrzeby nowo projektowanej sali teatralnej. W całym budynku pałacu demontowane są zniszczone parkiety. Parkiety w dobrej kondycji pozostają i będą odnawiane.  W pałacu zostały już zdemontowane drewniane elementy wnętrz i  wkrótce zostaną  przekazane do renowacji. W sali Złotej – sali reprezentacyjnej pałacu odkrywane są fragmenty murów do analizy konserwatorskiej.

Postęp prac na placu budowy

 01.03.2018 r.

konserwatorzy Zbigniew Nawrocki oraz Ewelina Nawrocka

Konserwatorzy Zbigniew Nawrocki oraz Ewelina Nawrocka

Po szczegółowych oględzinach nowego odkrycia, konserwator Zbigniew Nawrocki zwrócił uwagę na niejednoznaczne umiejscowienie otworu studni. Okazuje się, iż sprawa z owym znaleziskiem nie jest tak jasna, jak wydawało się na początku. Badania trwają.

Od początku marca prace koncentrują się na oficynie. Trwają wyburzenia obecnej klatki schodowej. Nowa znajdzie się bowiem w zupełnie innym miejscu. Natomiast w piwnicy zostały już skute wszystkie posadzki. Na poddaszu trwają prace wzmacniające strukturę budynku, bo tam będzie się w przyszłości znajdować scena kameralna Teatru.

 

 

Ciekawe znalezisko w Pałacu Dąmbskich

22.02.2018 r.

W piwnicy Pałacu Dąmbskich podczas prac remontowych została odkryta studnia z okresu średniowiecza. Już wkrótce opublikujemy rozmowę z toruńskim zabytkoznawcą i konserwatorem, autorem książki „Historyczne kamienice w Toruniu. Gotyk”, Zbigniewem Nawrockim, który przybliży nam tajemnicę związaną z owym studnią.

Zdjęcia oraz krótkie nagranie wideo z konserwatorką, Eweliną Nawrocką, przedstawiamy poniżej.


  

Rozmowa z inż. Wojciechem Woźniakiem – kierownikiem robót budowlanych

19.02.2018 r.

Jak widzi Pan całą przebudowę Pałacu na podstawie swojego doświadczenia z budynkami zabytkowymi?

To jest przedsięwzięcie, które wymaga sporej wiedzy, nie tylko budowlanej, ale również z zakresu historii architektury. Pracujemy bardzo ściśle z konserwatorem, więc musimy i my wiedzieć o czym rozmawiamy. Pałac Dąmbskich podlega bowiem ścisłemu nadzorowi konserwatorskiemu.  Dokumentacja przebudowy powstała w uzgodnieniach z Miejskim Konserwatorem Zabytków i według tych wytycznych realizujemy remont i przebudowę.   

Czy postęp przebudowy przebiega zgodnie z wcześniejszymi założeniami?

W tej chwili, praktycznie od momentu wejścia na budowę, czyli od 10 stycznia trwają prace wyburzeniowe. W międzyczasie następują korekty projektu. Nie wszystko można było wcześniej przewidzieć – jak to w zabytkowych budynkach. , Musimy na przykład znaleźć nowe rozwiązania konstrukcyjne tam, gdzie będzie się znajdować sala kameralna.  Na razie intensywne prace trwają w oficynie, gdzie będzie się znajdować część administracyjna teatru. Prace postępują zgodnie z harmonogramem przedstawionym Inwestorowi i termin zakończenia robót nie jest zagrożony.

Dziękuję za rozmowę.

Przebudowa i remont konserwatorski Pałacu Dąmbskich

Inwestorem przebudowy i remontu konserwatorskiego budynku pałacu jest Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego w Toruniu. Jednostką projektowania jest poznańska Pracownia Architektoniczna GPVT S.C.

Przewidziane prace konserwatorsko-budowlane mają na celu odnowienie i przywrócenie dawnej świetności budynkowi, przystosowanie go do nowych funkcji i ułatwienie dostępu dla osób niepełnosprawnych. Prace prowadzone są na obszarze substancji murowanej, elewacji, stropów, polichromii, sztukaterii, stolarki okiennej, drzwiowej oraz boazerii.  Zakres robót dla całego zamierzenia budowlanego składa się m.in. na takie prace, jak wykonanie projektowanych wyburzeń, zwłaszcza w oficynie, w której powstanie nowa klatka schodowa, w miejsce istniejącej klatki zamontowana zostanie samonośna winda, stropy między kondygnacjami w części głównej pałacu zostaną wzmocnione, w piwnicy skuta zostanie część posadzki, zabytkowe mury zostaną odnowione lub otynkowane,  powstaną nowe instalacje sanitarno-grzewcze, zamontowana zostanie nowa stolarka okienna oraz drzwiowa, drewniane elementy wraz z portalem wejściowym poddane będą renowacji, ściany zewnętrzne zostaną otynkowane oraz pomalowane, na ścianach wewnętrznych położone zostaną tynki gipsowe lub płytki ceramiczne, następnie montaż końcowy armatury oraz nasadzenia. Wszystkie prace prowadzone będą w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

W oficynie ulokowane zostaną pomieszczenia biurowe. Dla odwiedzających i widzów przeznaczona zostanie część frontowa budynku, gdzie ulokowane będą sale reprezentacyjne, teatralne oraz w piwnicy sala klubokawiarni – miejsce spotkań, kameralnych koncertów itp. Na poziomie II i III piętra znajdzie się sala kameralna na ok. 150 miejsc.

 

 

27 lipca 2018