Grunwald, czyli powrót do przeszłości

Budynek kinoteatru Grunwald zapisał się w historii Torunia jako jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych w mieście. Choć dziś nieco zapomniane, swój dawny blask odzyska już wkrótce za sprawą Urzędu Marszałkowskiego, który przejął budynek i ulokuje tam scenę naszego Teatru Muzycznego.

Nadgryziony zębem czasu budynek pisał swoją historię przez ostatnie 80 lat. W drugiej dekadzie ubiegłego wieku pełnił rolę Domu Żołnierza. W nowo powstałym wówczas budynku, wojsko urządziło własne miejsce kulturalnej rozrywki – powstał teatr, zakupiono również nowoczesną aparaturę kinową. Niedługo potem zaś rozbudowano budynek, a dodatkowy metraż pozwolił założyć bibliotekę i świetlicę. Inwestycję wspierały finansowo także starostwo i magistrat ówczesnego województwa pomorskiego. W zamyśle generała, (…) Dom Żołnierza (przyp. aut.) miał rugować ciemnotę umysłu oraz oziębłość ducha.

https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-W-1057.jpgZdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego | Sygnatura: 1-W-1057

W kolejnych latach działalność Domu Żołnierza była całkowicie ustabilizowana; żołnierze mieli możliwość korzystania z sali teatralnej, kina Mars, świetlicy z czytelnią, bufetu. Ponadto na dziedzińcu projektowano coś na wzór mini luna-parku z karuzelami. Słowo Pomorskie z dn. 19 kwietnia 1933 r. pisało o Domu Żołnierza tak: (…) Budynek przebudowany podług projektu kpt. inż. Jarosławskiego, zewnętrznie prezentuje się (…) całkiem okazale. (…) W dzień w salach tych jest pusto i głucho. Po godz. jednak 18, kiedy kończy się służba dzienna w pułkach sale zapełniają się żołnierzami, którzy tu znajdują możność miłego spędzenia wolnego od służby czasu.

Po II wojnie światowej, aż do dnia zamknięcia przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, w budynku funkcjonował Grunwald. Służyło rodzinom żołnierzy oraz setkom dzieci z miejskich placówek kulturalnych. Korzystano z klubu garnizonowego, ogólnodostępnej biblioteki, zaś salę widowiskową użyczano m.in. Domowi Muz czy Domowi Harcerza. Ostatecznie jednak Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się zakończyć tę działalność, w ramach planowanych oszczędności.

Obecnie budynek dawnego Grunwaldu przygotowuje się do napisania swojej historii na nowo. Miejsce przejdzie generalny remont i stanie się nową siedzibą Teatru Muzycznego. W związku z tym, iż zamierzamy pielęgnować pamięć o kinoteatrze i jego bogatej przeszłości, prosimy naszych Widzów o wszelkie materiały związane z Grunwaldem. Stare zdjęcia, wycinki z gazet, bilety, lub innego rodzaju pamiątki – to wszystko ma dla nas duże znaczenie. Na stronie internetowej Teatru planujemy stworzyć galerię zdjęć, w której będziemy umieszczać wspomniane materiały. Wystarczą nam skany Waszych pamiątek oraz krótkie informacje na ich temat.

Warto przypominać młodszym pokoleniom o miejscu, które dla Torunia zawsze było niezwykle ważne.

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem tel. 512 983 082 lub o kontakt e-mailowy: promocja@teatrmuzyczny.torun.pl.


Źródła: