Grunwald – wirtualna galeria

W dawnym kinoteatrze Grunwald powstanie duża scena Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. W latach 20. ubiegłego wieku znajdował się tam Dom Żołnierza – wojsko urządziło własny teatr i zakupiło aparaturę kinową, a niedługo potem rozbudowało budynek z przeznaczeniem na bibliotekę oraz świetlicę. Inwestycję finansowo wsparły wówczas także starostwo i magistrat województwa pomorskiego. Ostatecznie Dom Żołnierza rozpoczął swoją działalność 19 marca 1933 roku. W zamyśle generała miało rugować ciemnotę umysłu i oziębłość ducha.

W związku z planowanym gruntownym remontem budynku, chcielibyśmy prosić naszych Widzów o wszelkie materiały związane z Grunwaldem. Stare zdjęcia, filmy, wycinki z gazet, pamiątki, bilety – wszystko to będzie dla nas niezwykle pomocne. Chcemy pielęgnować historię i przypominać młodszemu pokoleniu o miejscu, które dla Torunia zawsze było niezwykle ważne. Wkrótce na stronie internetowej Teatru Muzycznego chcemy zbudować wirtualną galerię zdjęć, w której umieszczać będziemy wspomniane wyżej materiały. Wystarczą nam skany Waszych pamiątek oraz krótkie informacje na ich temat.

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem tel. 512 983 082 lub o kontakt e-mailowy: promocja@teatrmuzyczny.torun.pl.

Budynek Domu Żołnierza, czyli późniejszego kinoteatru Grunwald w latach 30. XX w.
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
07 marca 2018